





















| Model Number | BFLB904ADG |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 78 kg |
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Black |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Command wheel |
| LED Display | |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Anti Crease |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor Motor; Additional 3 Year Warranty on Washing Machine via Manufacturer Redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 360 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Download Cycle | |
|---|---|
| Number of Programs | 14 Programs |
| Cotton | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Auto Program | |
| E-Cotton | |
| Shirts | |
| Bedding |
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02124 |
| Origin | Turkey |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Both side panels have dents.
Cover B and the cap are not supplied. |
| Missing Parts | Spanner required. |
| Price | 569 |
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 360 Kwh |
| Water consumption | 77 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8690842482618 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark