






| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | BWDB8420W1 |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 4 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 64 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Water Inlet Hose |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Years + 3 Years by Registration |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Features |
|
|---|---|
| Reload |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.4 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 69 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02355 |
| Number of Programs | 15 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 8690842822452 |
|---|