























| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | BWDB8420W |
| Washing capacity | 8 kg |
| Drying capacity | 4 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 67 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Plumbing required | Yes |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White body with black door finish. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control knob and push button |
| Time delay | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty via manufacturer redemption. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Download Cycle | |
|---|---|
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drain and Spin | |
| Shirts | |
| Hygienic | |
| Wash and Dry |
| Litres Used Per Wash | 69 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02355 |
| Origin | Turkey |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Both side panels have dents and scratches.
The top panel has scratches.
Cover B and the Cap are not supplied. |
| Missing Parts | Cover A.
4 x Transit bolts.
4 x Hole caps.
User manual.
Spanner. |
| Price | 706 |
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 323 Kwh |
| Number of Cycles | 15 |
| Water consumption | 69 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Add items after youve started the load | |
| EAN | 8690842568589 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark