
















| Model Number | BFLB8020W |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 72 kg |
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1400mm Inlet Hose, 1 x 1500mm Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | 1 x Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet with a Dark See Through Door. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Control knob and push button |
| Direct Drive Motor | |
| LED Display | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Additional 3 Year Warranty via Redemption from Beko, 10 Year Warranty on Inverter Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 360 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.4 m |
| Jeans | |
|---|---|
| Download Cycle | |
| Number of Programs | 15 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drain and Spin | |
| E-Cotton | |
| Spin | |
| Hygiene Wash | |
| Shirts | |
| Everyday | |
| Sports | |
| Outdoor Care |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 69 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02202 |
| Origin | Turkey |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The door cover has scratches.
Cover A is installed.
Cover B and the cap are not supplied. |
| Missing Parts | Owners manual.
5 x Transit bolts.
|
| Price | 423 |
| Primary Product Category | Front Loader Washing Machines |
|---|---|
| Energy consumption | 325 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 15 |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8690842482595 |
| Eco Program |