

















| Model Number | BBO6852SDX |
|---|---|
| Weight (kg) | 36.6 kg |
| Depth (mm) | 567 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 3400 W |
| Accessories included | 1 x Set Telescopic runners
1 x Cooking Tray (Standard)
1 x Cooking Tray (Deep)
1 x Tray Rack (Standard) |
| Finish Colour | Black Glass |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass, Dark Stainless Steel Finish. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Multifunctional Cooking: A multi-function oven provides you with the ultimate in cooking flexibility by combining a fan and conventional oven, a grill, and a host of different cooking functions. Large Capacity: Giving you lots of extra cooking space for big family meals, this oven comes with a second oven and grill. Easy to Clean Interior: The main oven features a rear catalytic liner only for easy cleaning, while the second smaller oven has side catalytic liners but no rear liner. Oven Door Glass Removal: Cleaning your oven’s door is easier than ever with the easy-to remove inner glass door. Free of bolts, you can comfortably slide the glass door out to help you clean even those hard-to-reach spots. Soft Close Oven Door: Yes Lighting: 1 Rear Light (Main oven) Oven Functions: Main Oven (8) Oven functions: Top Oven (4) |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 40 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Fan assisted top and bottom | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Inverter Microwave | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Pizza | |
| Fan heating | |
| Fan grill | |
| Half-fan grill | |
| Steam assisted cooking | |
| Low grill | |
| 3D Hot Air |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.1 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Display |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 85 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Condition | New Condition |
|---|---|
| Description | Needs to be hardwired.
No power cable is supplied. |
| Price | 725 |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 8690842424199 |
| Combination Steam Ovens |