







| Model Number | ACOC2411 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Heating Capacity | 2.4 kW |
| Depth (mm) | 130 mm |
| Height (mm) | 675 mm |
| Width (mm) | 575 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x Set of Castors. |
| Castors | Yes |
| Finish Colour | Charcoal |
| Notes | 10amp Australian Plug & Lead Attached.
|
| Finish Colour Description | Charcoal Black Finish. |
| Heater Type | Column |
|---|---|
| Features | Suitable Area: Heats up to 35m2 Heat Settings: 3 heat settings for personalised comfort levels. Thermostat Control: Optimal control with the electronic thermostat. Brightness Screen Display: Adjustable brightness to dim screen light at night time. Tip-over switch: Safety Tip Over Switch built in. Overheat Protection: Reliable overheat protection for worry-free use. Touch Control Panel: Electronic touch controls for effortless adjustment WiFi Control: Weekly scheduler on the Ausclimate app, Wi-Fi and voice-enabled controls. Wall Mountable: No Mobility Feet: Easy mobility with sturdy Castors Included. |
| Remote Control Included | |
| Plug location | Rear Location |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 2400 Watts |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 35 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Timer | |
| Wheels | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Anti Allergy |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Amazon Alexa Compatible | |
|---|---|
| Google Assistant | Compatible |
| Google Home Compatible |
| Origin | China |
|---|
| Assembly Notes | The Castors are included in the carton and need to be attached. |
|---|---|
| Required Assembly | This product is partially assembled and will require assembly of some parts eg: feet or handles. |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Oil Column Heaters |
|---|---|
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Sleep Timer | Utilise the Weekly Scheduler on the Ausclimate App |
| Connection | 10 A |
| Heat Settings | 3 |
| Oscillation | |
| Remote | |
| Tower Fan | |
| Wall mount included | |
| EAN | 9420014262514 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark