





| Model Number | W7956XLWAU |
|---|---|
| Washing capacity | 9.5 kg |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Weight (kg) | 94.3 kg |
| Depth (mm) | 626 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included |
|
| Finish Colour | White |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 67 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C46495 |
| Number of Programs | 28 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Length of cord | 2.1 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Washing Machine Type | Front load |
|---|---|
| EAN | 3838782994173 |