| Model Number | OP8637A |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 41.3 kg |
| Depth (mm) | 566 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Power (W) | 3400 W |
| Accessories included | 1 x Shallow tray and 1 x Deep tray |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Cool touch door |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Thirteen different programs for accurate cooking and delicious results ● Design principles that emulates heat distribution principles of a traditional wood fire oven ● Tailored cooking programs and recipe archive for easy retrieval of favourites ● High-definition digital display control panel ● XL cavity ● Hot air convection ● Maximum oven temperature: 275 °C ● 1x wire guides ● Grid ● Knob shape: Ergonomical dials ● Number of cooking programs: 87 ● Lower heater ● Door material: stainless steel and glass ● Touch proofed stainless steel ● Metal knob/knobs ● Tinted door glass ● Integration side trims ● Adjustable feet |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface |
| Eco | |
|---|---|
| Number of Functions | 13 |
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Pyrolytic | |
| Upper and bottom heater | |
| Hot air and bottom element | |
| Large grill | |
| Large grill with fan | |
| Lower heater | |
| Lower heater with fan | |
| Upper heater |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.4 kW |
| Maximum current rating | 14 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Display |
|---|
| Oven Volume | 73 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 73 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 3838942103759 |
| Combination Steam Ovens |