| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CACC90 |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 18 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 7200 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips Included. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This model requires hardwiring by a qualified electrician.
|
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 5 |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Artusi 90cm Ceramic Cooktop CACC90. ● 5 heat zones (including 2 x dual zone). ● 9 x heat levels per zone. ● 99-minute timer. ● Slider Controls. ● Pan Sensor. ● Child Safety Lock. Cooking Zones: Left Front: 1800watts. Left Rear: 1200watts. Right Rear: 1000 to 2000watts. Right Front: 1200watts. Middle:11000 to 2000watts. |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 870 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 30 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Ceramic Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 9347777000736 |