













| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | ACH905X |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 1445 mm |
| Width (mm) | 897 mm |
| Accessories included | 3 x Mesh filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 760 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | ● 2 x LED lights ● Can be ducted or recirculated ● If ducting, please select the correct ducting kit from our Accessories ● If recirculating, please select carbon filters from our Accessories. ● These should be replaced every 6 months |
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Push buttons |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.6 m |
| Filter material | Dishwasher proof mesh |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when working | 60 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the inside of the canopy are minor.
The last picture shows the scratch on the front of the flue.
Carton damage. |
| Price | 129 |
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| Dishwasher safe parts | |
| EAN | 9347777000804 |