






















The stainless steel drum has a smooth structure for more gentle drying and its surface is resistant to both rust and stains.

When the dryer door is opened during a cycle, the machine automatically stops, ensuring safety and peace of mind. Additionally, the overheat cut-off function prevents your load from reaching temperatures that are too high.

You have four drying options to choose from: hot, warm, cool, and air dry. This provides the optimal temperature or drying method for a range of garments and fabric types.

For laundry rooms that are restricted on space, this dryer can be installed upside down for your convenience.
| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | ACD60A |
| Drying capacity | 6 kg |
| Weight (kg) | 23 kg |
| Depth (mm) | 545 mm |
| Height (mm) | 700 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | 1 x Wall Mounting Bracket Kit, 1 x Reversible Control Panel Label |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features | |
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Reverse Tumble Action |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 266 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Number of Programs | 1 Programs |
|---|---|
| Quick Dry | |
| Time Dry |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The front panel has a dent.
The side panels have dents and scratches.
The top panel has dents and scratches. |
| Missing Parts | User manual.
Exhaust connector and flexible pipe.
4 x 25mm screws.
2 x wall spacers and 4 x 12mm screws. |
| Price | 342 |
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 180 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Program Memory | |
| Cheap | |
| EAN | 9347777001252 |