




| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | ADW5008W |
| Weight (kg) | 46 kg |
| Depth (mm) | 598 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 1900 W |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | White |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | White gloss. |
| Installation Note | Built-in & Freestanding installation. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Control type | Electronic |
| Cutlery Drawer | |
| Temperature Range - Maximum | 65 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 245 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection |
| Delay Start |
|---|
| Noise when working | 44 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Programs |
| Origin | China |
|---|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 13.4 Ltr/Cycle |
| Condition | Brand New |
|---|
| Dishdrawer | |
|---|---|
| EAN | 9347777006332 |
| Water Wall Technology |