







A generous 15 place setting capacity provides more than enough room for bigger washes. When stacked properly, this dishwasher can accommodate all the dishware and cutlery of a 15 person, 3 course dinner.

Thanks to the cutlery tray in this dishwasher, there’s no need to fiddle with a space-stealing cutlery basket. Simply spread out your dirty cutlery across the cutlery tray and then let this dishwasher do the hard work for you.

Eight wash programs, including Auto, ECO, Hygiene 75, Glass, Rapid 30, Soak, 60-minute, and 90-minute cycles, give users the freedom to match washing performance to different dishes, soil levels, and time requirements.

Little fingers just love to push buttons and watch the consequences. Thanks to the child’s lock in this unit, you can ensure your wash programs aren’t interrupted by curious little fingers.
| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | ADW5009MB |
| Weight (kg) | 45 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 845 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Power (W) | 2100 W |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold Water Inlet Hose |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Matte Black |
| Notes | ** Largest Plate size in the lower rack is 30.8cm** |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish. |
| Installation Note | This model is able to placed under a kitchen benchtop or in a free standing location for installation. |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Electronic |
| Cutlery Drawer | |
| Display Panel | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Time delay | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.1 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 8.8 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Delay Start |
|---|
| Litres Used Per Wash | 12 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 12 Ltr/Cycle |
| Noise when working | 47 dB |
|---|
| Number of Programs | 8 Programs |
|---|---|
| Programs | Programs: |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Filtration | Triple Stage Filter System |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Freestanding Dishwashers |
| Water efficient | 5 |
| Water consumption | 12 L |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Tall Glass Rack | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9347777007179 |
| Eco Program | |
| Detachable lid |