



| Dishwasher type | Under Bench |
|---|---|
| Model Number | ADW5608B |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 2 x removable cutlery trays |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 8 |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Glass |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Touch controls |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 205 |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Litres Used Per Wash | 9.16 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Noise when working | 49 dB |
|---|
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Programs |
|
| Length of cord | 1.5 m |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| EAN | 9347777005557 |
|---|