







| Model Number | AOF1BM5 |
|---|---|
| Weight (kg) | 39 kg |
| Depth (mm) | 496 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 555 mm |
| Accessories included | 2 x Wire Shelves |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Please Note 10mm adjustment with the levelling Feet** |
| Finish Colour Description | Black Fascia with a Black Cabinet. |
| Heated Door | |
| Refrigerant Type | R600a |
| Ventilation Clearance (Rear) | 50 mm |
| Ventilation Clearance (Side) | 50 mm |
| Ventilation Clearance (Top) | 55 mm |
| Fridge Type | Outdoor Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Display Panel | LED |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 10 °C |
| Temperature Range - Minimum | -5 °C |
| Number of shelves | 2 |
| Adjustable feet | yes |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 115 L |
|---|---|
| Maximum number of beer bottles | 138 Bottles |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.5 m |
| Display |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Noise when working | 45 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Outdoor Fridges |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9347777007452 |