













Using the included accessories, you can transform your sink into a food preparation station. This is ideal for households with little benchtop space.

304 grade stainless steel is the ideal metal choice for sinks, due to its hard-wearing, long-lasting design. The 18% chromium and 8%-10% nickel content in this sink creates a micro-thin oxygen layer over the stainless steel below, which protects this sink from corrosion, rust, and staining.

This sink is top mountable, meaning you can simply ‘drop’ the sink into a pre-existing or newly-cut hole. Top mounting a sink is ideal for laminate and hardwood benchtops, but can also be done in stone benchtops as well if desired.

Have confidence when taking home your sink as this Abey sink comes with a 25 year warranty.
| Model Number | LG200TPK |
|---|---|
| Material | .9mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 840 mm |
| Length (mm) | 840 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Drainer tray, Chopping board, SK5-AV Tap, 2 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Inset clips supplied |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Satin Cashmere |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Condition | Brand New |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Second Bowl Size | 380mm L x 400mm W x 200mm D |
| EAN | 09314654066512 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark