Sony 43 Inch X85K Bravia 4K LED Google TV KD43X85K
3.7(3) from 3 reviews
Brand New
Model
KD43X85K
Brand
Standard Warranty
1 Year
Brisbane QLD 4000
Model Number
KD43X85K
Weight (kg)
10.2 kg
Depth (mm)
69 mm
Height (mm)
563 mm
Width (mm)
964 mm
Accessories included
Remote Control, Batteries, User Manual
Finish Colour
Black
Notes
Images used for display purposes only. Any accessories shown may not be included.
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Use
Not intended or designed for commercial use.
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
286
TV Energy Star Rating
3.5
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
RF Connection In
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
43 in
Recommended Viewing Distance (cm)
130 cm
Local Dimming
Yes
Lighting Technology
Back Lit
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
LED
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Outputs
Digital Optical Audio Out
Headphone Out
Smart Features
FreeView+ Compatibility
Voice Control
Apps
Display Mirroring
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Google TV
Processor
4K HDR Processor X1
Android App
Other Features
Year
2022
Smart Home Compatibility
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Built In
Chromecast
Playback
Dolby Vision
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
Product Details
Condition
Brand New
Other
Installation Screen Size
55 and under
Android TV
EAN
3 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 3 reviews
Spud2024-02-21
Extremely happy
Value of product
5.0
Tonni2023-11-23
Would like to rate but haven't received it!
Value of product
1.0
Trang2023-08-20
My Review for Sony 43”