LG 637L French Door Fridge with Ice and Water Stainless Steel GF-L700PL
4.4(17) from 17 reviews
Brand New
This product only available for customers in  NSW, VIC, SA, QLD, WA.
Model
GF-L700PL
Brand
Standard Warranty
2 Years
  • In stock
Up to 12 months interest free with Zip Money
Perth WA 6000
Enjoy ample storage with slim in-door ice maker, maximising interior capacity for your groceries.
Multi Air Flow
Flat door finish for a modern design
Smart control, smart life
Inverter Linear Compressor
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
GF-L700PL
Weight (kg)
138 kg
Depth (mm)
729 mm
Height (mm)
1792 mm
Width (mm)
914 mm
Dispenser
Ice and water
Finish Colour
Stainless Steel
Notes
Ice making space uses 13 litres of freezer net capacity, usable volume of freezer is 261 litres.
Plumbing required
Yes
Other Features
Fridge Type
French Door Fridge
Features
  • Modern flat door design.
  • Slim in-door ice maker.
  • UV Nano self-cleans dispenser nozzle automatically.
  • Multi Air Flow direct cold air into the fridge cavity to help keep food fresh.
  • Inverter linear compressor.
  • Wi-Fi connectivity for temperature control and smart diagnosis.
4 Door Fridges
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Volume
Total Volume
637 L
Fridge Volume
363 L
Freezer Volume
274 L
Energy Efficiency
Energy Star Rating
3.5 Stars
Energy Consumption(kWh/annum)
520
Door
Default Door Hinge
French Door
Number of Doors
4
Country of Origin
Origin
China
Connectivity
WiFi
Product Details
Condition
Brand New
Other
Packaging dimensions
1881 x 972 x 700mm