




| Model Number | KBOC2001GR |
|---|---|
| Weight (kg) | 1.3 kg |
| Depth (mm) | 230 mm |
| Height (mm) | 265 mm |
| Width (mm) | 230 mm |
| Power (W) | 2000 W |
| Finish Colour | Green |
| Finish Colour Description | Matte metallic green |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.3 L |
|---|
| Features | Anti-scale filter Independent base Water level indicator 360° cordless operation Detachable lid Pouring filter: Removable Power cable storage Power-on light |
|---|---|
| Variable Temperature | |
| Whistle | |
| Glass Kettle |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Maximum current rating | 8.3 A |
| Length of cord | 0.6 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Kettle |
|---|---|
| EAN | 8004399025783 |