






| Model Number | TCH8093ER |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Depth (mm) | 269 mm |
| Height (mm) | 695 mm |
| Width (mm) | 275 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | Remote control |
| Castors | No |
| Finish Colour | Black |
| Heater Type | Fan |
|---|---|
| Features |
|
| Remote Control Included | |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 2.4 |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Heater |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Heating | Yes |
| Oscillation | |
| Remote | |
| Speed Settings | 3 Settings |
| Tower Fan | |
| Take 5 Deal | |
| Flame Effect Heater | |
| EAN | 8004399143050 |