




| Model Number | KBJX2001W |
|---|---|
| Depth (mm) | 250 mm |
| Height (mm) | 270 mm |
| Width (mm) | 185 mm |
| Power (W) | 2000 W |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.7 L |
|---|
| Features | 1.7L capacity Exclusive plastic faceted finishing 360° swivel base (detachable base for cord-free convenience) Water level indicator Flat stainless steel concealed element 3-level safety protection (auto-shut off when water begins to boil, thermal cut-off and auto shut-off when body is lifted from base) Removable, washable anti-scale filter Cord storage Non-slip feet |
|---|---|
| Variable Temperature | |
| Whistle | |
| Glass Kettle |
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Kettle |
|---|---|
| EAN | 8004399772885 |