
For baking and roasting on one or more levels. The fan distributes the heat from the ring-shaped heating element in the back panel evenly around the cooking compartment.

The oven’s multi-glazed door has been engineered to stay cooler to touch, ensuring a safer choice of appliance for homes with small children. It also helps prevent your kitchen from overheating and helps retain the heat within the cavity, providing even better cooking results.

Automatically clean your oven while you bake or roast, then simply wipe down the oven floor and the inner side of the glass door once the oven has cooled down. The innovative coating of microfine ceramic spheres on the interior oven walls breaks down grease spatters through oxidation. The coating regenerates every time the oven heats up, and continues to do so for the entire service life of the appliance.

This reduces heat-up times so the oven cavity gets to your desired temperature faster. Spend less time waiting and more time cooking.
| Model Number | HBF133BS0A |
|---|---|
| Weight (kg) | 32 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 2950 W |
| Accessories included | 1 x Enamel Baking Tray, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | This oven is required to be hardwired by a qualified electrician. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel, Black Oven Door and Stainless Steel Handle. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under a kitchen benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Functions | 3D Hotair, Top/Bottom Heating, |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13.75 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Turkey |
|---|
| Oven Volume | 66 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 66 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242005047383 |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark