Blanco SUBLINE 700-U Single Bowl Undermount Sink SUBLINE700UBK5
Brand New
This product only available for customers in  NSW, VIC, SA.
Model
SUBLINE700UBK5
Brand
Standard Warranty
30 Years
Up to 12 months interest free with Zip Money
Brisbane QLD 4000
That went fast!
Opt to maintain a consistent sink aesthetic, using Blanco’s compatible accessories.
Hygiene Plus
Raised Tap Landing
The raised tap landing prevents grime build-up around the tap, creating a more hygienic space.
Integrated Overflow
Enjoy a faster draining sink thanks to the integrated overflow.
Silgranit
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
SUBLINE700UBK5
Depth (mm)
460 mm
Height (mm)
190 mm
Width (mm)
730 mm
Length (mm)
730 mm
Bowl Type
Single
Drainer
No Drainer
Finish Colour
Black
Taphole
Sink Type
Undermount
Warranty
Manufacturer Warranty
30 Years
Other Features
Features
  • Engineered In Germany
  • Durability
  • Hygiene + Plus
  • Designer Wastes
Cut Out
Cut Out Depth (mm)
400 mm
Cut Out Width (mm)
700 mm