

| Model Number | BD16242 |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Depth (mm) | 581 mm |
| Height (mm) | 525 mm |
| Width (mm) | 849 mm |
| Hood height (open) | 790.00 |
| Accessories included | Cookbook |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black |
| Hood height (closed) | 525.00 |
| BBQ Type | Built-in BBQ |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | |
|---|---|
| Roasting Hood | |
| Thermometer | |
| Wheels |
| Burner Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Ignition | Quartz |
| Burners | 4 Burners |
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Barbeque Categories | Built In |
|---|---|
| Primary Product Category | BBQ |
| Built In | |
| EAN | 9316561046021 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark