

| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | WFE2B19XAUS |
| Weight (kg) | 47 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Power (W) | 1900 W |
| Accessories included | 1 x 1500mm Cold water Inlet hose, 1 x 1500 Drain outlet Hose. |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** 5 Year Warranty on all Part & Labour**
** Largest Plate size in the lower rack is 28cm** |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Door Panel with a Silver Cabinet. |
| Installation Note | ** Able to be installed in a freestanding position or placed under a kitchen benchtop** |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features | ● Whirlpool WFE2B19XAUS Freestanding Dishwasher. ● Delay Start: This feature allows you to delay the start time of the program by 2, 4 or 8 hours. ● Tablet: This setting allows you to optimize the performance of the program according to the type of detergent used. ● Express 30’: Program to be used for lightly-soiled dishes with no dried food residues. ● Soak: Crockery to be washed later. No detergent is to be used with this program. ● Half Load: If there are not many dishes to be washed, a half load cycle may be used in order to save water, electricity and detergent. ● Wash Cycles: Eco, Intensive, Normal, Express 30, Soak. ● Wash Connection: Select Hot or Cold connection, Inlet Hose is rated to 60 Degrees, do not connect if above 60 degrees. |
| Height Adjustable Upper Basket | |
| Control type | Electronic Press Button |
| Cutlery Drawer | |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 325 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.2 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 9.1 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing |
| Litres Used Per Wash | 12.5 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Litres Per Cycle | 12.5 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02076 |
| Noise when working | 49 dB |
|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Half load option |
| Origin | Poland |
|---|
| Eco Mode |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Filtration | Triple Stage Filter System. |
|---|---|
| Lid Included | |
| Primary Product Category | Freestanding Dishwashers |
| Water efficient | 4.5 |
| Energy consumption | 325 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Bottom Racks) | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| Dishdrawer | |
| EAN | 8003437230325 |
| Eco Program |