






















| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | WTL3-09G |
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 800 rpm |
| Weight (kg) | 45.5 kg |
| Depth (mm) | 670 mm |
| Height (mm) | 1018 mm |
| Width (mm) | 632 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1333 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Inverter Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 270 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Download Cycle | |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| E-Cotton | |
| Quilts |
| Litres Used Per Wash | 132 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02249 |
| Origin | Thailand |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the front panel.
Scratches on the top panel.
Scratches on the left side panel.
Scratches and dents on the right side panel.
Scratches on the back panel. |
| Missing Parts | 2 x Anti slip pads.
Hose clip. |
| Price | 655 |
| Energy consumption | 270 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Water consumption | 132 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| EAN | 8806091543998 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark