LG 86 Inch QNED86B EVO AI Mini LED 4K Smart TV [2026] 86QNED86BSA
Brand New
This product only available for customers in  VIC, SA, QLD, WA.
Model
86QNED86BSA
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Brisbane QLD 4000
Mini LED with Precision Dimming
Dynamic QNED Colour Pro Technology
AI-Powered Processing Performance
Smooth Motion and Gaming Capability
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
86QNED86BSA
Weight (kg)
49.5 kg
Depth (mm)
30.9 mm
Height (mm)
1108 mm
Width (mm)
1928 mm
Accessories included
TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Black/Silver
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
  • Wide Colour Performance Advanced colour technology delivers rich, vibrant, and accurate tones.
  • Immersive Viewing Scale Larger screen options provide a more cinematic and engaging experience.
  • Smooth Motion Handling Enhanced motion clarity supports fast-paced content and sports viewing.
  • Gaming Optimisation Responsive performance with reduced lag and smoother gameplay visuals.
  • Modern Slim Design Minimalist styling with narrow bezels complements contemporary interiors.
  • Seamless Connectivity Easy access to streaming services and smart home integration features.
Year
2026
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
506
TV Energy Star Rating
7.0
Inputs
HDMI-CEC
Composite In
USB Ports
2
HDMI Ports (IN)
4
Component In
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
86 in
Refresh Rate
120 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
260 cm
3D TV
Local Dimming
Yes
Lighting Technology
Micro LED Backlighting
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
QNED
Wide Colour Gamut
ALLM
VRR
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Outputs
Digital Optical Audio Out
Headphone Out
Smart Features
FreeView+ Compatibility
Voice Control
Apps
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
WEBOS 26
Processor
a8 AI Processor 4K Gen 3
Smart Home Compatibility
Airplay
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Built In
Chromecast
Country of Origin
Origin
Indonesia
Playback
Dolby Vision
High Dynamic Range (HDR)
USB File Playback
Upscaling
HDR10+
(null)
contain_battery
Product Details
Condition
Brand New
Other
Primary Product Category
TVs
Installation Screen Size
66 and over
EAN
Companion Products
Last one!
LG 506L French Door Fridge with Ice and Water Dispenser White GF-L500MWH
50% Discount