



















Provides ultra-precise lighting control for deeper blacks and brighter highlights, enhancing every frame with vivid contrast and realism.

Boosts picture quality in real time with AI-enhanced clarity, colour balance, scene detection, and power-efficient tuning.

Delivers rich, immersive audio with deep bass and height channels, no extra speakers required.

Offers ultra-fast refresh rate with VRR and low latency, ideal for gamers demanding fluid motion and instant responsiveness.
| Model Number | 55U7QAU |
|---|---|
| Weight (kg) | 14.2 kg |
| Depth (mm) | 77 mm |
| Height (mm) | 713 mm |
| Width (mm) | 1226 mm |
| Accessories included | Remote Control,Quick setup guide,Warranty card |
| Finish Colour | Black |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Year | 2025 |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 379 |
|---|---|
| TV Energy Star Rating | 4.5 |
| HDMI-CEC | |
|---|---|
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports (IN) | 4 |
| RF Connection In | |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI-eARC | |
| HDMI-ARC |
| Screen Size | 55 in |
|---|---|
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Recommended Viewing Distance (cm) | 165 cm |
| 3D TV | |
| Local Dimming | Full Array |
| Lighting Technology | Mini LED Backlighting |
| HD Type | Ultra HD- 4K |
| Screen Technology | ULED |
| Curved | |
| Wide Colour Gamut | |
| ALLM | |
| VRR |
| Ethernet | |
|---|---|
| Bluetooth | |
| WiFi | |
| Bluetooth Version | 5 |
| Digital Optical Audio Out | |
|---|---|
| Headphone Out |
| FreeView+ Compatibility | |
|---|---|
| Voice Control | |
| Apps | |
| Streaming Services | |
| Netflix Compatibility | |
| Stan Compatibility | |
| Operating System | VIDAA U9 |
| Total Power | 50 |
|---|---|
| Speaker Channels | 2.1.2 |
| Airplay | |
|---|---|
| Amazon Alexa Compatible | |
| Google Assistant | Compatible |
| Chromecast |
| Origin | China |
|---|
| Dolby Vision | |
|---|---|
| High Dynamic Range (HDR) | |
| USB File Playback | |
| Upscaling | |
| HDR10+ |
| contain_battery |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Installation Screen Size | 55 and under |
|---|---|
| EAN | 9337640032483 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark