









Auto-sensing technology gently cares for your clothing by detecting the moisture level in each laundry load, which helps prevent both over-drying and under-drying.

Designed for flexible placement, this dryer can easily fit into shallow cabinetry and compact spaces. It features a dark touch-control panel against a white exterior, complementing most front load washers.

This dryer uses heat pump technology to dry your clothes, without releasing moisture into your home. It's a gentle way to care for your fabrics while keeping your home dry.

Care for a variety of fabrics with dedicated dry cycles - including Delicate, Towels, Durable, Express 60, Timed and Air Dry. Plus, you can tailor your drying easily with five options to suit any load.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HDHPS70LW1 |
| Drying capacity | 7 kg |
| Weight (kg) | 48 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Wall Mountable | |
| Finish Colour | White |
| Notes | Please note: this product features a drainage hose and does not have a water tank that can be manually emptied. |
| Stacking kit included | |
| Drain hose included | Yes |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Touch |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 130 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Programs | 10 Programs |
|---|---|
| Cotton | |
| Delicate | |
| Synthetics | |
| Mixed | |
| Air Dry | |
| Bedding | |
| Towels | |
| Time Dry |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Energy consumption | 130 Kwh |
|---|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 10 |
| EAN | 9415112614440 |