






| Cooktop Type | Ceramic |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | WHI943BD |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 12.5 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 6500 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips and Seal. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician. |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 27 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Automatic pan detection | |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Touch controls |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Cooktop |
|---|---|
| EAN | 6937042208672 |