




When you purchase selected Weber products, your grill will be protected for up to 10 years, meaning you not only have a high quality product, but a quality premium care plan too.

Enjoy the comfort of barbecuing wherever you wish thanks to the handy transport wheels. It comes as no shock that some barbecues are quite heavy, and the transport wheels allow you to lift up one side and roll it to where you wish it to be.

Enjoy the convenience of side shelves on this freestanding model, for the storage of items you’ll need, both before and after cooking. Chopping boards, plates, knives, and more will remain in easy reach at all times.

Knowing the temperature of your barbecue is one of the secrets to great cooking. The built-in hood thermometer keeps you informed as to the internal temperature, negating the need to open the hood, consequently letting the heat out.
| Model Number | K45010224 |
|---|---|
| Fuel Type | LPG (Bottled Gas) |
| Weight (kg) | 58.9 kg |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 1130 mm |
| Width (mm) | 1320 mm |
| Hood height (open) | 1450 |
| Accessories included | Precision fuel gauge, Weber Spirit II cooking guide, operating manual |
| Finish Colour | Black/Silver |
| Finish Colour Description | Black and silver body with dark grey cart |
| Hood height (closed) | 1130 |
| BBQ Type | Freestanding BBQ |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Weber 100% 10 Year Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| BTU | 30,000 |
|---|---|
| Burner Material | Stainless Steel |
| Ignition | Electronic |
| Burners | 3 Burners |
| Teppanyaki Plate | |
| Side burner |
| Features | Porcelain enamel hood, GS4 porcelain enamel Flavorizer® bars, commercial grade thermometer |
|---|---|
| Removable drip tray | |
| Removable ashtray | |
| Portable | |
| Roasting Hood | |
| Temperature Range - Maximum | 287 °C |
| Thermometer | |
| Trolley | |
| Wheels | |
| Easy clean cooking surface | |
| Warming rack |
| Assembly required |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Flame failure protection |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | BBQ |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 077924077319 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark