



Not only does the surface of this cooktop look great, it's also so easy to keep clean. Spills and splashes can be quickly wiped from the durable glass surface to keep your kitchen looking its best.

These heat indicators will let you know if the surface is still hot to the touch after you’ve finished cooking, and will disappear once the cooktop has cooled down to a safe level.

A 24-month parts and labour Manufacturer's warranty is included, giving you that extra peace of mind with this everyday appliance.

Fitting neatly underneath your kitchen cabinetry, this appliance can help save space in your kitchen while subtly integrating into its design.
| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | SE464TB |
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 7 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 50 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Power (W) | 6000 W |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips and Seal |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This model is required to be hard-wired by a qualified electrician. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass Finish. |
| Installation Note | Built into a Kitchen Benchtop. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch and Slide |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 25 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
| Origin | Italy |
|---|
| Keep warm |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Ceramic Cooktops |
|---|---|
| Built In | |
| EAN | 8017709324216 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark