



























A celebration of the old and new, the timeless appeal of the Smeg Classic aesthetic is evident from the perfectly crafted oven door handle and control knobs. The premium stainless steel material and satin finish complement the look of both contemporary and traditional kitchen styles.

To keep your oven clean add a little water to the oven cavity floor and spray some water and detergent over the oven walls. Choose the Vapour Clean setting and allow the vapour to soften any residue. This can then be simply wiped off with a damp cloth once the cycle has finished.

Smeg’s patented Ever Clean enamel creates a flawless finish for the interior of their ovens. This smooth, durable material ensures the oven’s long-lasting performance as well as a surface that is effortless to keep clean.

Smeg’s unique Thermoseal technology maintains the ideal atmospheric balance within the oven to achieve the best cooking conditions. Ambient air is not drawn into the oven, ensuring cold air does not interfere with the cooking process. This environment delivers succulent roasts, crisp pastries, and brilliant baking.
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | FS9606XS1 |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 881 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Accessories included | 1 x Chrome Wire Shelf |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Please note that this model comes with a 15Amp plug and lead attached; however, your electrician is able to remove that plug and hardwire this stove** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet with see through Oven Door panel. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Vapour clean | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Functions | Static, Fan Assisted, Fan Forced, Grill, Fan Grill, Fan Assisted, Vapour Clean. |
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 3.2 kW |
| Connection requirements | This product requires a 15amp electrical connection. It will not work with standard Australian 10amp electrical sockets. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 14 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 126 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection | |
| Cool touch door |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The top panel has dents.
The right side panel has a dent.
The back panel has dents and scratches.
The slashback has dents and scratches. |
| Missing Parts | 2 x door removal pins. |
| Price | 1954 |
| Gas Type | Natural gas |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 115 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8017709310592 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark