


































Simply spray water and detergent around the cavity of this microwave oven and activate the Vapour Clean function. This specialised function will use heat and steam to soften grease, for a simple wipe-clean result.

The dedicated wok burner comfortably fits your wok pans so you can effectively get that amazing sizzle for your stir frys.

Smeg’s patented Ever Clean enamel creates a flawless finish for the interior of their ovens. This smooth, durable material ensures the oven’s long-lasting performance as well as a surface that is effortless to keep clean.

Halogen illumination helps you see all your oven's cavity, so you can keep an eye on your culinary creations with the door firmly shut.
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | FS61XNG8-1 |
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 875 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x LP Gas Conversion Kit, |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **Your Plumber can convert this stove to LP gas using the included conversion kit. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 4 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Vapour clean | |
| Cooktop Configuration | 3 Burners and Wok Burner |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Bakers function | |
| Full grill | |
| Base heat | |
| Fan forced | |
| Fan grill | |
| Convection |
| Type of connection | 15A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.2 kW |
| Connection requirements | This product requires a 15amp electrical connection. It will not work with standard Australian 10amp electrical sockets. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 9.1 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 79 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Scratches on the top panel.
Dents and scratches on the side panels.
Dent on the back panel. |
| Missing Parts | 0. |
| Price | 1167 |
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Dual Fuel Freestanding Ovens |
| Oven capacity | 79 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 79 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | Multifunction |
| EAN | 8017709310776 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |