







| Model Number | SC-800AU8FL |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 58 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose Connection, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | ** Cold Water Connection Only** |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet / White Control Panel |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 490 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Energy Saver | |
|---|---|
| Number of Programs | 12 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Wool | |
| Synthetics | |
| Baby Care | |
| Mixed | |
| Quilts | |
| Spin | |
| Rinse and Spin | |
| Sports |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Automatic dosing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 98 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01875 |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 3.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 490 Kwh |
| Number of Cycles | 12 |
| Water consumption | 98 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Cheap | |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9351521004352 |
| Eco Program |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark