Samsung 85 Inch QN85F NeoQLED 4K MiniLED Smart AI TV [2025] QA85QN85FAWXXY
4.9(21) from 21 reviews
Brand New
This product only available for customers in  VIC.
Model
QA85QN85FAWXXY
Sydney NSW 2000
Model Number
QA85QN85FAWXXY
Weight (kg)
41.6 kg
Depth (mm)
47 mm
Height (mm)
1082.9 mm
Width (mm)
1892.4 mm
Accessories included
Bluetooth SolarCell Remote Control
Finish Colour
Black
Finish Colour Description
Titan Black
Features
  • Sleek, Modern Design – Minimalist aesthetic that blends seamlessly with contemporary interiors.
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
773
TV Energy Star Rating
5.0
USB Ports
2
Screen Size
85 in
Refresh Rate
100 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
255 cm
3D TV
Local Dimming
Full Array
Lighting Technology
Mini LED Backlighting
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
Neo QLED
Curved
ALLM
VRR
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Bluetooth Version
5.3
Outputs
Digital Optical Audio Out
Audio
Total Power
40
Speaker Channels
2.2
Smart Features
Voice Control
Apps
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
Tizen Smart TV
Processor
NQ4 AI Gen2 Processor
Smart Home Compatibility
Airplay
Amazon Alexa Compatible
Google Assistant
Compatible
Country of Origin
Origin
Vietnam
Playback
High Dynamic Range (HDR)
Upscaling
HDR10+
(null)
contain_battery
Product Details
Condition
Brand New
Other
Installation Screen Size
76 and over
EAN
21 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-3 of 21 reviews
Marina2026-04-26
Samsung QN85F
Build quality
5.0
Ease of use
Value of product
Gaz J2026-03-24
samsung 65 inch qn85f
Ease of use
4.0
Value of product
John2026-03-22
Easy as
Companion Products
Last one!
Samsung Music Frame HW-LS60D-XY
60% Discount