























| Model Number | MR-CX450ER-BST-A |
|---|---|
| Depth (mm) | 709 mm |
| Height (mm) | 1798 mm |
| Width (mm) | 699 mm |
| Accessories included | 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | Ice only |
| Finish Colour | Black Stainless Steel |
| Notes | Clearance dimensions (mm): Top 100, L/R 20mm, Back 50. |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | Black Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 5 years parts and labour warranty on the fridge and 10 year parts warranty for the compressor only. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 450 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 253 L |
| Freezer Volume | 107 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Variable Compartment Volume | 90 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 332 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Temperature Range - Maximum | 6.7 °C |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | The back panel has dents. |
| Missing Parts | Toe grille. |
| Price | 1146 |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 332 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Custom Installation | |
| EAN | 9316524424323 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark