LG 55 Inch OLEDB5 4K UHD Smart OLED TV [2025] OLED55B5PSA
4.7(10) from 10 reviews
Brand New
This product only available for customers in  WA.
Model
OLED55B5PSA
Perth WA 6000
For gamers, the LG OLED B5 Series supports NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, XBOX compatibility, and NVIDIA GeForce Now, ensuring ultra-smooth gameplay with 120Hz native refresh rate and low input lag. Pixel Dimming Technology delivers superior contrast and depth, enhancing the clarity and detail of every frame.
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
OLED55B5PSA
Weight (kg)
14.3 kg
Depth (mm)
46 mm
Height (mm)
708 mm
Width (mm)
1228 mm
Accessories included
TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
Finish Colour
Black
1 Year
Features
  • 120Hz Native Refresh Rate: Ensures smooth motion handling, ideal for fast-paced action scenes and gaming.
  • Sleek Design: Features a slim profile and minimal bezels, complementing modern home interiors.
Year
2025
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
324
TV Energy Star Rating
5.0
Inputs
HDMI-CEC
USB Ports
2
RF Connection In
HDMI Version
2.1
HDMI-eARC
HDMI-ARC
Display
Screen Size
55 in
Refresh Rate
120 Hz
Recommended Viewing Distance (cm)
165 cm
3D TV
Local Dimming
Full Array
Lighting Technology
Self Emitting
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
OLED
Response Rate
1ms
Wide Colour Gamut
ALLM
VRR
Connectivity
Ethernet
Bluetooth
WiFi
Outputs
Digital Optical Audio Out
Smart Features
FreeView+ Compatibility
Voice Control
Apps
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Operating System
WEBOS 25
Processor
a8 AI Processor 4K Gen 2
Audio
Total Power
20W