LG 55 Inch B4 4K UHD Smart OLED TV [2024] OLED55B4PSA
50% Discount
4.5(2) from 2 reviews
Brand New
Model
OLED55B4PSA
Brand
Standard Warranty
1 Year
Up to 12 months interest free with Zip Money
Melbourne VIC 3000
Model Number
OLED55B4PSA
Depth (mm)
45.9 mm
Height (mm)
772 mm
Width (mm)
1228 mm
Finish Colour
Black/Silver
Warranty
Manufacturer Warranty
1 Year
Features
Includes magic remote.
Year
2024
Energy Efficiency
Energy Consumption(kWh/annum)
338
Display
Screen Size
55 in
Recommended Viewing Distance (cm)
165 cm
HD Type
Ultra HD- 4K
Screen Technology
OLED
Connectivity
Bluetooth
WiFi
Smart Features
Voice Control
iOS App
Streaming Services
Netflix Compatibility
Stan Compatibility
Inputs
HDMI Ports (IN)
4
RF Connection In
Country of Origin
Origin
Indonesia
Playback
Dolby Vision
High Dynamic Range (HDR)
Smart Home Compatibility
Chromecast
Product Details
Condition
Brand New
Other
Installation Screen Size
55 and under
EAN
2 Reviews
Rating snapshot
5
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
1-2 of 2 reviews
Jasonm2025-01-19
Great deal!
Jumped on Boxing Day got a fantastic price, amazing tv the guys done a great job very happy
Build quality
5.0
Ease of use
4.0
Value of product
5.0
Benny2024-10-02
My first OLED after years of wanting one
I upgraded from an approx. five year old Sony Bravia, which was the cheapest Bravia at the time and this year was getting noticeably slower to process and from the date of purchase I was frustrated at the amount of input when playing video games TV. I came close to buying a C2 a couple of years ago but ultimately didn’t pull the trigger due to the price and when reading about The B4 being a similar specification to the C2 I decided to finally purchased my first OLED with appliances online who price matched a competitor. After using The B4 for about a month now I am happy to report the gaming side of things is great, although not quite as instantaneous as I was hoping for. It is only marginally different (slower) when compared to my samsung 49 inch qled monitor. The picture itself is very good when looking at content that lets it flourish such as very clear photos and 4K content. It is worth noting that from my experience all 4k TVs are very clear, the OLED panel just has that extra 5% though. I am a little disappointed with the webOS operating system. I don’t find it to be as quick to process (load time) as I was hoping for do I find it as intuitive to use however this may change over time. The ThinQ app on the phone is good for a remote, however can at times think the TV is off when it’s on (even if you just turned it on with your phone) which can be frustrating. And for anyone who enjoys having google photos ambient mode as a screen saver, as we did, WebOS as far as I can tell doesn’t support this. You can link google photos to their ‘gallery screen saver’ but imo it’s not as good as it won’t display the time, weather, dual portrait photos etc.