KitchenAid Electric Kettle Classic White 5KEK1222AWH
4.3(20) from 20 reviews
Brand New
This product only available for customers in  VIC, SA, QLD.
Model
5KEK1222AWH
Standard Warranty
2 Years
Adelaide SA 5000
Sleek colours
Quick and quiet
Removable limescale filter
Compact footprint
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
5KEK1222AWH
Weight (kg)
1.14 kg
Depth (mm)
362 mm
Height (mm)
265 mm
Width (mm)
222 mm
Power (W)
2200 W
Finish Colour
White
Warranty
Manufacturer Warranty
2 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Volume
Total Volume
1.25 L
Other Features
Features
  • Durable stainless steel body with smooth aluminium handle
  • Boils water quickly and quietly in minutes
  • Removable lid for a quick water refill
  • Non-drip spout with limescale filter
  • Removable base with 360-degree rotation for easy left or right-hand use.
  • On/Off switch with a handy LED light indicator
  • Cord wrap underneath the base to keep the counter clutter-free
  • Compact design with sleek exterior to complement any benchtop
Programmable timer
Variable Temperature
Whistle
Glass Kettle
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead
Connected load
2.2 kW