Kelvinator 1.6kW Window-Wall Cooling Only Air Conditioner KWH16CMF
4.6(8) from 8 reviews
Brand New
Model
KWH16CMF
Standard Warranty
5 Years
Melbourne VIC 3000
Model Number
KWH16CMF
Weight (kg)
30 kg
Cooling Capacity
1.6 kW
Depth (mm)
580 mm
Height (mm)
350 mm
Width (mm)
450 mm
Accessories included
** Air Conditioner Only**
Finish Colour
White
Inverter
Notes
** There are No Brackets included, brackets are normally supplied by the installer**
Reverse Cycle
Finish Colour Description
White Cabinet / White Facia Panel
Warranty
Manufacturer Warranty
5 Years
Warranty Note
5 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
Features
  • Cooling only air conditioner .
  • Auto swing.
  • Gold shield external & blue shield internal corrosion resistant heat exchangers.
  • Auto restart.
  • Compact design.
  • Easy installation - no separate indoor and outdoor units.
Timer
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead
Connected load
0.48 kW
Maximum current rating
10 A