













| Model Number | HRCF201 |
|---|---|
| Weight (kg) | 28 kg |
| Depth (mm) | 559 mm |
| Height (mm) | 854 mm |
| Width (mm) | 802 mm |
| Finish Colour | White |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 200 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 156 |
| Features |
|
|---|---|
| Frost Free | |
| Temperature Control | Electronic |
| Freezer Type | Chest freezers |
| Noise when working | 32 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Number of Doors | 1 |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Packaging dimensions | 890 x 833 x 575mm |
| Energy consumption | 156 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9337640030595 |
| Efficient Product |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark