



| Model Number | GIR370 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 5.2 kg |
| Depth (mm) | 270 mm |
| Height (mm) | 550 mm |
| Width (mm) | 630 mm |
| Power (W) | 2400 W |
| Accessories included | 1 x Set of Castors |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** The Powercord is Located Lower Back Right side** |
| Finish Colour Description | Black Cabinet Finish |
| Heater Type | Radiant Heater |
|---|---|
| Features | Instant radiant heat is ideal for draughty or poorly insulated spaces. Heat Settings: |
| Remote Control Included | |
| Heat Output | 2400 watts |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Eco Mode |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.4 kW |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Thermal overload protection |
|---|
| Assembly Notes | The included Castors need to be attached. |
|---|
| Google Home Compatible |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Power Supply | 10 amp Plug and Lead Attached |
|---|---|
| Primary Product Category | Heaters |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Heat Settings | 3 |
| Heating | Yes |
| Oscillation | |
| Remote | |
| Wall mount included | |
| EAN | 9420014246392 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark