| Model Number | WD8560F1 |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | Cold Water Connection Only. This machine uses an internal heating element to heat the water to the correct wash temperature. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel. |
| Stacking kit included |
| Heavy | |
|---|---|
| Number of Programs | 19 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Wool Softening | |
| Allergy Plus | |
| Spin | |
| Air Dry | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Everyday |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Touch controls |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 61 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01434 |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Energy consumption | 325 Kwh |
| Water consumption | 61 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112932353 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |