











Let the robot cleaner simultaneously vacuum and mop your hard floors, and enjoy the efficiency of thorough 2-in-1 robotic cleaning.

Precise LiDAR technology accurately maps your home floor layout to track the most efficient, obstacle-free path for complete, effective home cleaning

Let the robot cleaner take care of your floor cleaning without interruption for up to 140 minutes* of runtime, for coverage of up to 140m of floor space.*Based on internal tests on quiet mode without mop settings and empty water tank.

With up to 4000Pa* suction, this robot cleaner delivers high-performance vacuuming, effortlessly. Powerful pick-up, from fine dust to large particles**, ensures an effective clean on all floor types. *Internal test on max mode. **Internal test according to according to IEC 60312-1 on fine, medium and large particle sizes on both carpets and hard floors.
| Model Number | EFR71222DS |
|---|---|
| Weight (kg) | 8 kg |
| Depth (mm) | 335 mm |
| Height (mm) | 100 mm |
| Width (mm) | 335 mm |
| Vacuum Type | Robotic |
| Accessories included | 1 x Clean Station " Requires Dust Bag" |
| Vacuum Bag Type | Bagless |
| Finish Colour | White |
| Power (V) | 14.8 |
| Finish Colour Description | Shell White Finish. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Up To 140 Minutes Of Runtime: Let the robot cleaner take care of your floor cleaning without interruption for up to 140 minutes* of runtime, for coverage of up to 140m of floor space based on internal tests on quiet mode without mop settings and empty water tank. LiDAR Technology: Precise LiDAR technology accurately maps your home floor layout to track the most efficient, obstacle-free path for complete, effective home cleaning. Mop Feature: Let the robot cleaner simultaneously vacuum and mop your hard floors, and enjoy the efficiency of thorough 2-in-1 robotic cleaning. Powerful Suction: With up to 4000Pa* suction, this robot cleaner delivers high-performance vacuuming, effortlessly. Powerful pick-up, from fine dust to large particles**, ensures an effective clean on all floor types. *Internal test on max mode. **Internal test according to according to IEC 60312-1 on fine, medium and large particle sizes on both carpets and hard floors. Robotic Vacuum Bagless: Yes. Clean Station Bagged: Yes, bags are used to collect dust from the vacuum cleaner and need to be replaced when full, Extra dust bags are available directly from the supplier's spare parts division. |
|---|---|
| Remote Control Included | |
| Outdoor | |
| Portable |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Wet & Dry | |
|---|---|
| Tiles and Carpets | |
| Hard Floors |
| Battery Type | Lithium-Ion |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Smart Phone App Support | |
|---|---|
| Primary Product Category | Robotic vacuums |
| EAN | 7333394029252 |
| Kmart Item |