









| Model Number | DCPF40MBK |
|---|---|
| Weight (kg) | 6.5 kg |
| Depth (mm) | 368 mm |
| Height (mm) | 1160 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Power (W) | 45 W |
| Finish Colour | Matte Black |
| Notes | ** Minimum Adjustable Height from 810mm to 1160mm** |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Remote Control Included | |
| Outdoor | |
| Portable |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| No. of fan speeds | 3 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Base has scratches.
Stand has scratch. |
| Missing Parts | Original box
Users manual |
| Price | 99 |
| Primary Product Category | Pedestal Fans |
|---|---|
| Connection | 10 A |
| Heating | No |
| Oscillation | |
| Bladeless Fan | |
| Pedestal Fan | |
| Speed Settings | 3 Settings |
| Tower Fan | |
| EAN | 9420033220205 |
| Suitable for car use |