








| Model Number | KBOC2001W |
|---|---|
| Weight (kg) | 1.2 kg |
| Depth (mm) | 230 mm |
| Height (mm) | 265 mm |
| Width (mm) | 230 mm |
| Power (W) | 2000 W |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | Sydney White |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.7 L |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Variable Temperature | |
| Whistle | |
| Glass Kettle |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Maximum current rating | 8.3 A |
| Length of cord | 0.6 m |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Kettle |
|---|---|
| Toaster Kettle Bundle | |
| EAN | 8004399773738 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark