










| Model Number | TRD41500ET |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 18.61 kg |
| Heating Capacity | 1.5 kW |
| Depth (mm) | 305 mm |
| Height (mm) | 665 mm |
| Width (mm) | 455 mm |
| Power (W) | 1500 W |
| Accessories included | 1 x Set of Castors. |
| Castors | Yes |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Heater Type | Column |
|---|---|
| Features |
|
| Remote Control Included | |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 1.5 |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Wheels | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| Eco Mode |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.5 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 6.25 A |
| Length of cord | 2.18 m |
| Child lock |
|---|
| Display |
|---|
| Condition | Cosmetic Imperfection |
|---|---|
| Description | Unboxed and used.
Dent on the front left side panel. |
| Missing Parts | User manual. |
| Price | 99 |
| Primary Product Category | Oil Column Heaters |
|---|---|
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Transfer to Clearance | |
| Heat Settings | 3 |
| Heating | Yes |
| Oscillation | |
| Remote | |
| Take 5 Deal | |
| Wall mount included | |
| EAN | 8004399101142 |
| Kmart Item |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark