








| Model Number | WDFL85T48W4 |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 65 kg |
| Depth (mm) | 577 mm |
| Height (mm) | 847 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White cabinet with black control panel. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Digital |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Washing Machine Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Star Rating Wash | 4 |
| Energy Star Rating Dry | 4 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2 kW |
| Length of cord | 1.9 m |
| Child lock |
|---|
| Delay Start |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 73 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02345 |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Mixed | |
| Spin | |
| Bedding | |
| Wash and Dry |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Number of Cycles | 13 |
| Water consumption | 73 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| EAN | 6926130599297 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark