




| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | BRCC6001 |
| Weight (kg) | 8.7 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips and Seal. |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black Glass |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Cooktop Control: Front Touch Controls, Easy to Clean surface. Power Levels: 9 Ceramic Surface: Heat & Impact resistant Vitro-Ceramic Glasstop. Overflow Detection: Yes Overheat Detection: Yes Safety: Key Lock, Auto Safety Switch off, Timer Feature: Programmable Timer to Alert you when your food is ready. Cooking Zones: |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 25 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator |
| Origin | China |
|---|
| Condition | Brand New |
|---|
| Primary Product Category | Electric Cooktop |
|---|---|
| EAN | 880361213277 |
Home Clearance's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark